Syn.: Helvella esculenta Pers., Physomitra esculenta (Pers.) Boud.
Česká jména: ucháč obecný (Antonín 2006)
Slovenská jména: ušiak obyčajný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Discinaceae Benedix – desticovité
Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Roste nepříliš hojně v březnu až květnu v jehličnatých lesích, na písčitých půdách, zvláště pod borovicemi. Najdeme jej často ve skupinách u cest, na holé půdě nebo v mechu a jehličí, kolem pařezů a kořenů a také v místech, kde se zpracovává dřevo, na kůrovině a na spáleništích.
Popis: Klobouk má nepravidelně kulovitý až kuželovitý tvar s mozkovitě zprohýbanými laloky, částečně přirostlými ke třeni. Je 3–10 cm široký i vysoký, barvu má tmavě hnědou až kaštanovou, stářím až černou. Třeň je 3–8 cm vysoký, 2–5 cm tlustý, zpočátku oblý a kyjovitý, později nepravidelně válcovitý, jamkatý až brázditý, někdy dvojitý. Jeho povrch je jemně šupinatý. Má bílou barvu, v chladnu a za vlhka je načervenalý. Celá plodnice je nepravidelně dutá, uvnitř bělavá, vločkovitě plstnatá, chrupavčitě křehká. Chuť i vůně je příjemně houbová. Výtrusný prach je bělavý. Výtrusy jsou bezbarvé, hladké, elipsoidní, s 1–2 olejovitými kapkami u pólů, 16–22 × 8–12 µm.
Záměny: Jedovatý ucháč obecný se nejvíce podobá vzácnějšímu ucháči obrovskému (Gyromitra gigas), který má klobouk zbarvený spíše hnědobéžově, vyrůstá v listnatém lese a je rovněž z hlediska jedovatosti podezřelý. Ucháč čepcovitý (Gyromitra infula) je červenohnědý jako ucháč obecný a vyskytuje se na podzim. Jeho klobouk má často více cípů. Ucháč obecný je možné zaměnit také za jedlé smrže, které mají světlejší (ne červenohnědé) jamkatě prohloubené klobouky a uvnitř plodnic jsou pravidelně duté.
Poznámka: Ucháč obecný je jedovatý! Otravy způsobuje látka gyromitrin, která se v těle postupně přeměňuje na jedovatý monometylhydrazin. Ten postihuje játra a zasahuje v centrálním nervovém systému, v konečné fázi vede až k selhání jater a ledvin. První příznaky otravy se dostavují po poškození většího počtu jaterních buněk – po 6, ale také až po 48 hodinách. Letální dávka gyromitrinu pro dospělého člověka je údajně obsažena v 300–400 g syrové houby.
Gyromitrin se při tepelné přípravě a při sušení z velké části odstraní. Ucháče je možné požívat i opakovaně bez jakýchkoli potíží, pak ale může náhle dojít k otravě.
Fotografováno dne 26. 4. 2008 (Česko, Lužické hory, pod Suchou skálou).